„Jak urządzić kuchnię półotwartą? – Wady, zalety i sposoby aranżacji
Obecnym trendem jest otwieranie kuchni na salon. Rozwiązanie to pozwala nie tylko optycznie zwiększyć metraż mieszkania, ale także gwarantuje lepszą komunikację pomiędzy kuchnią, a pozostałymi pomieszczeniami. Kuchnię można jednak otworzyć nie tylko całkowicie, ale i częściowo – to, jaki sposób jej otwarcia wybierzemy, zależy od naszych preferencji, a także od planu kuchni i technicznych możliwości właścicieli mieszkania.
breadmaker @ 123rf.com
Wady i zalety
Kuchnie otwarte są jednymi z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej funkcjonalnych rozwiązań w nowoczesnych wnętrzach. Pozwalają one zachować stały kontakt pomiędzy osobą gotującą a domownikami, powiększyć przestrzeń w mieszkaniu oraz wyeksponować elegancką zabudowę kuchenną. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Wśród nich największą jest konieczność utrzymywania stałego porządku nie tylko na samym blacie, ale i w zlewozmywaku czy na kuchence. Ponadto kłopotliwe jest rozprzestrzenianie się zapachów na całe pomieszczenie – można mu zapobiec jedynie inwestując w drogi i wydajny okap, w którym będzie się często wymieniać filtry. Problematyczna może okazać się także konieczność zrezygnowania z wielu szafek i półek, w których mieściły się wszystkie talerze, szklanki oraz akcesoria kuchenne.
Kuchnie półotwarte jako alternatywa
Kuchnie otwarte mają nieco minusów, przez co część osób decyduje się na stworzenie ich półotwartych odpowiedników. Aby stworzyć tego typu pomieszczenie kuchenne, można postawić między kuchnią a salonem niewysoką ściankę działową, która zasłoni blat roboczy, zlewozmywak oraz pozwoli ukryć ewentualny nieporządek przed gośćmi przesiadującymi w salonie. Dzięki takiej ściance możliwe będzie też ustawienie kilku dolnych szafek, w których można schować różne sprzęty.
Osoby potrzebujące większej liczby mebli mogą postawić na nieco wyższą ściankę działową – najlepiej o wysokości od 150 do 180 cm. Pozwoli ona powiększyć zabudowę meblową np. o dekoracyjny regał, barek czy kredens. Pozostawienie wolnej przestrzeni pod sufitem sprawi natomiast, że pomieszczenie nie wyda się mniejsze.
Warto też zaznaczyć, że ściankę działową może zastąpić bar, który zapewni stały kontakt wzrokowy i ukryje to, co dzieje się w kuchni. Przy barze można ustawić hokery, a jego blat wykorzystać jako stolik. Prosty, wąski bar można zastąpić też modną obecnie wyspą lub półwyspem. Wyspa od strony kuchni może posłużyć do ustawienia szafek, natomiast od strony salonu może być wykorzystana jako stolik na dekoracje i bibeloty lub jako półka na książki. Podobny efekt można osiągnąć poprzez wykorzystanie do rozdzielenia pomieszczeń ażurowego regału.
Inne rozwiązania
Odważne osoby mogą pokusić się natomiast o oddzielenie kuchni od salonu poprzez wykorzystanie dekoracyjnego, pionowego grzejnika. Wielu producentów oferuje specjalne modele, które można zamontować prostopadle do ściany, tworząc w ten sposób niezwykle oryginalną przegrodę, która w okresie zimowym ogrzewa oba pomieszczenia. Grzejniki tego rodzaju można nabyć w wielu różnych kształtach i odcieniach, przez co dopasowanie ich do aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu.
Innym sposobem na stworzenie kuchni półotwartej jest zamontowanie w pomieszczeniu przesuwanych, szklanych drzwi. Montuje się je w specjalnych prowadnicach, a następnie zamyka się je i otwiera w zależności od potrzeby. Podobny efekt uzyskuje się, montując szklane przegrody stałe, zbudowane np. z luksferów. W sytuacji, gdy niemożliwe jest wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a salonem, można też pozostawić w niej otwór drzwiowy bez zamontowanego w nim skrzydła.”