Neutralna i funkcjonalna
Dawniej szafa miała być przede wszystkim piękna – rzemieślnicy starannie dbali o jej bogato rzeźbione fronty, gzymsy oraz stylowe okucia. Dziś na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność mebla. Oczywiście, warto dostosować szafę do aranżacji wnętrza, jednak nie musi być ona jego naczelną ozdobą. Projektując szafę warto na początku pomyśleć nad mechanizmem otwierania drzwi. W dużych wnętrzach mogą być one uchylne, jednak małe pomieszczenia polubią drzwi przesuwane (najlepiej opatrzone lustrem bądź wykonane z mlecznego szkła) lub te działające na zasadzie harmonijki. Oprócz przemyślanego rozkładu półek, drążków i szuflad, warto pomyśleć o zamontowaniu w szafie specjalnego oświetlenia. Wtedy poszukiwanie konkretnej części garderoby stanie się o niebo łatwiejsze!
Głębokość szafy to podstawa!
Aby zaprojektować szafę nie trzeba dysponować ogromną wnęką. Czasem wystarczy już metr kwadratowy wolnej przestrzeni, aby udało się zaaranżować w nim namiastkę upragnionej garderoby. Na pierwszy ogień należy wziąć głębokość szafy – nie powinna ona wynosić mniej niż około 55-60 cm. Szerokość standardowych wieszaków zaczyna się wprawdzie od około 40 cm, jednak na uwadze należy mieć rękawy ubrań, które w płytkiej szafie będą się gniotły i niszczyły przytrzaskiwane drzwiami.
Drążki i wieszaki
Subtelne bluzki, zwiewne sukienki, eleganckie koszule… One najlepiej czują się na wieszakach, które kolejno zahacza się na drążku. Montując drążek, należy dostosować go do swojego wzrostu oraz długości noszonej odzieży. Drążek, na którym będą wisieć dłuższe modele, takie jak sukienki czy płaszcze, może znaleźć się na wysokości 160-170 cm wysokości – dzięki temu nic się nie pogniecie. Drążkowi, na którym będą wisieć krótsze rzeczy, wystarczy natomiast około 50-60 cm wysokości. Warto zadbać, aby jego długość nie przekroczyła 100 cm. Jeśli akcesorium jest zbyt długie, może się odkształcać, a nawet łamać. Co równie istotne, drążek powinien zostać zamontowany co najmniej 5-6 cm pod półką, tak, żeby można było swobodnie zawieszać na nim wieszaki.
Niektórzy w małych, ale głębokich szafach, zamiast klasycznych drążków stosują wieszaki poprzeczne. Takie akcesoria montowane są na praktycznej wysuwanej szynie. W zależności od budowy, można na nich wieszać zarówno ubrania, jak i dodatki, takie jak np. paski czy krawaty. Jeśli chcesz wykorzystać maksymalnie górne partie szafy, zamontuj tam pantografy tj. wieszaki z drążkiem, które z łatwością można ściągnąć niżej. Szafę warto wyposażyć również w specjalne wieszaki na spodnie. Te należy montować na wysokości około 140 cm.
Półki i szuflady
Projektując wygodną szafę nie wolno zapomnieć o półkach. To tam będziesz przechowywać niegniotącą się odzież – grube bluzy czy swetry, a także ręczniki, pościel, szlafroki. Aby półki były wygodne, powinny mieć około 45-50 cm szerokości i zostać zamontowane na wysokości wzroku. Oczywiście, warto zainwestować również w obszerne półki umiejscowione w szczycie szafy, które stworzą praktyczny pawlacz. W takim miejscu warto przechowywać odzież sezonową oraz akcesoria, takie jak walizki, plecaki, poduszki czy kołdry.
W dole szafy dobrze zaplanować szuflady. Będą idealne na drobne części garderoby, takie jak rajstopy, skarpetki, bielizna czy apaszki. Najlepiej zainwestować w szuflady wyposażone w hamulec, dzięki któremu będą cicho się domykać. Można także wybrać te, które wysuwają się tuż po ich lekkim naciśnięciu. Ten wariant nie jest jednak wyposażony w system hamowania. Decydując się na szuflady, warto dokupić specjalne wkłady dzielące ich przestrzeń – dzięki temu wszystkie akcesoria zawsze będą uporządkowane. Panom spodoba się z pewnością szuflada pionowa, stworzona z myślą o przechowaniu pasków i krawatów.
Systemy porządkowania przestrzeni
Wysuwane druciane kosze pomogą nie tylko w porządkowaniu odzieży, ale również pościeli i ręczników. Ażurowa konstrukcja akcesoriów sprawi, że tkaniny będą dłużej świeże i pachnące. Utrzymanie ładu w przepastnym wnętrzu szafy będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli zainwestujesz w plastikowe pojemniki na kółkach, kartonowe pudła z wieczkiem czy specjalne wiszące organizery. W porządkowaniu pomoże również płócienny worek zawieszony na chromowanych szynach, w którym można przechowywać np. odzież przeznaczoną do prasowania.
Raj dla butów
W bardzo dużej szafie można wydzielić osobną przestrzeń na lekkie buty. Warto przechowywać je na specjalnych prawidłach, zamontowanych na płaskim, wysuwanym blacie. Dzięki prawidłom pantofle nie ulegną odkształceniu i zawsze będą w doskonałej formie. Panie z pewnością pokochają obszerną półkę dedykowaną szpilkom. Jej konstrukcja składa się zazwyczaj z dwupoziomowych drążków. O wyższy zahacza się obcas, natomiast niższy służy do podtrzymania podeszwy.
Przestrzeń nie tylko dla ubrań
Dysponując obszerną szafą, warto wygospodarować w niej miejsce na niewielki składzik. Producenci szaf oferują specjalne elementy, takie jak uchwyt na rurę od odkurzacza czy sprytny stelaż na żelazko. Oprócz tego możesz zdecydować się na składaną deskę do prasowania wyposażoną w haczyk, dzięki któremu z łatwością zawiesisz ją we wnętrzu mebla. W przechowywaniu ściereczek oraz innych podręcznych akcesoriów gospodarstwa domowego, pomogą mobilne koszyki i specjalne kieszenie ścienne.